Kradzież pojazdu z parkingu strzeżonego

Pozostawiając swój samochód na płatnym strzeżonym parkingu jesteśmy przekonani, że pojazd jest w pełni bezpieczny. Natomiast jak pokazuje praktyka nawet pozostawienie samochodu na płatnym parkingu nie gwarantuje jego posiadaczowi, że pojazd pod jego nieobecność nie zostanie skradziony bądź uszkodzony.

Posiadacz pojazdu pozostawiający samochód na płatnym parkingu zazwyczaj nie jest świadomy jaką z prawnego punktu widzenia zawarł umowę z właścicielem parkingu. Do zawarcia umowy z reguły dochodzi w sposób dorozumiany, tj. w momencie wjazdu na parking. Posiadacz pojazdu dokonuje opłaty i umowa jest zawarta. Udzielając odpowiedzi na pytanie kto ponosi odpowiedzialność za utratę naszego pojazdu uzależniona jest właśnie od rodzaju zawartej umowy. Przy określeniu osoby odpowiedzialnej za szkodę, istotne jest czy parking jest strzeżony, niestrzeżony, monitorowany, czy też dozorowany. To właśnie właściciel parkingu „strzeżonego” odpowiada za utratę lub uszkodzenie pojazdów zaparkowanych na tym parkingu. Wynika to z faktu, iż przedsiębiorcę i kierowcę pojazdu łączy w tym wypadku umowa przechowania. Ponadto, właściciel parkingu strzeżonego nie może uwolnić się od odpowiedzialności za pojazdy pozostawione na tym parkingu. Kradzież samochodu znajdującego się na strzeżonym parkingu powoduje, że przechowawca pojazdu, ponosi odpowiedzialność za utratę lub uszkodzenie samochodu, bowiem jest on zobowiązany do należytej staranności przy prowadzeniu działalności usługowej.

adwokat Gdańsk adwokat Pruszcz Gdański nabycie spadku Pomoc prawna Gdańsk Prawa pracownicze przyjęcie spadku radca prawny Gdańsk usługi prawne w Gdańsku